Drag'n Survey Blog PL https://www.dragnsurvey.com/blog/pl Blog PL Tue, 19 Dec 2023 17:23:12 +0000 fr-FR hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.2 https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/wp-content/uploads/2021/05/cropped-logoDNS-vertical-32x32.png Drag'n Survey Blog PL https://www.dragnsurvey.com/blog/pl 32 32 14 przykładów pytań, które należy zadać w kwestionariuszu satysfakcji klienta https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/14-przykladow-pytan-ktore-nalezy-zadac-w-kwestionariuszu-satysfakcji-klienta/ https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/14-przykladow-pytan-ktore-nalezy-zadac-w-kwestionariuszu-satysfakcji-klienta/#respond Sat, 19 Jun 2021 14:12:34 +0000 https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/?p=54 Lire la suite »
14 przykładów pytań, które należy zadać w kwestionariuszu satysfakcji klienta
]]>
Pozyskiwanie informacji zwrotnych od klientów to postawa funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa. Pozwala odkryć mocne i słabe strony Twojej firmy. Im więcej zebranych danych, tym dokładniejsza analiza i możliwość

podjęcia działań, aby ulepszyć usługi lub produkty Twojej firmy. Ponadto, zebrane informacje można wykorzystać do optymalizacji kampanii marketingowych i przekształcenia potencjalnych klientów w klientów. Stworzenie kwestionariusza satysfakcji może w znacznym stopniu wpłynąć na długoterminowy sukces firmy i projektów.

Uzyskanie informacji zwrotnej jest bardzo proste, szczególnie gdy używasz oprogramowania do tworzenia, dystrybucji i analizy wyników ankiet online. Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych zasad. Zaleca się ograniczenie liczby pytań do 10. Im więcej pytań zadajesz, tym wyższy jest wskaźnik odbiorców porzucających wypełnianie ankiety. Ponadto, pytania muszą być jasne i precyzyjne, aby respondenci dostarczyli Ci konkretnych danych.

Ważne jest, aby należycie dobrać pytania, które chcesz zadać i ograniczyć ich liczbę.
Oto główne pytania, które należy zadać w ankiecie satysfakcji.

>> Stwórz kwestionariusz satysfakcji za pomocą Drag’n Survey, kliknij tutaj

Sposób, w jaki klienci korzystają z usługi/produktu

Pierwszą rzeczą, którą musisz ocenić, jest sposób, w jaki Twoi klienci korzystają z Twoich produktów lub usług. Chodzi o określenie aspektów, które przynoszą satysfakcję lub nie. Pomaga to również zrozumieć sposób korzystania przez klientów z Twoich usług/produktów. Zebrane dane mogą również pomóc w znalezieniu nowych sposobów na marketing.

Niektóre z pytań, które należy zadać to:

1. Jak często korzystasz z naszych produktów/usług?

2. Czy produkt pomaga Ci osiągać Twoje cele?

3. Co najbardziej podoba Ci się w naszym produkcie/usłudze?

4. Gdybyś mógł coś poprawić, co by to było?

Dane demograficzne klientów

Chociaż są to podstawowe informacje, są one również niezbędne. Informują o tym, kto korzysta z Twojego produktu/usługi dostarczają przydatnych danych zespołom ds. marketingu i sprzedaży. Zebrane informacje mogą pomóc w obniżeniu kosztów i poprawie współczynnika konwersji.W ramach przypomnienia współczynnik konwersji(znany także jako wskaźnik konwersji)wyrażony jest w procentach i wskazuje na udział osób wykonujących pożądaną akcję. Wyraża zatem skuteczność danej strony oraz reklamy. Na przykład, firma która potrafi trafnie zidentyfikować swoich klientow (ich płeć, wiek, miejsce zamieszkania, etc) bedzie mogła skuteczniej reklamować swoje produkty/usługi

Oto cztery pytania, które powinieneś zadać:

5. Ile masz lat? (Możesz zaproponować grupy wiekowe)

6. Gdzie mieszkasz? (Możesz pogrupować na duże miasta, miasteczka, wsie lub w zależności od liczby mieszkańców na danym obszarze)

7. Jaki jest dochód Twojego gospodarstwa domowego? (Możesz pogrupować przedziały dochodów)

8. Jaki jest Twój status zawodowy?

Zintegrowane skale ocen/satysfakcji

Skale są ważne, ponieważ pozwalają określić stan emocjonalny respondentów. Czy są oni bardzo zadowoleni, usatysfakcjonowani lub bardzo niezadowoleni z interakcji z Twoją marką? Poza tym ten typ pytań jest bardzo łatwy w przygotowaniu i analizie.

Możesz użyć skali ocen od 1 do 10, lub podobnego narzędzia jak gwiazdki czy suwak. Możesz również użyć skali opisowej, która zawiera określenia takie jak „zadowolony”, „nie podoba mi się” itp.

Najlepiej jest nie umieszczać odpowiedzi „brak zdania”.  W takim przypadku istnieje mianowicie tendencja do nieudzielania odpowiedzi. Badanie satysfakcji ma na celu uzyskanie trendu „lubię to” lub „nie lubię tego” w celu ustalenia dalszego planu działania i zdobycia Swojego miejsca na rynku.

Oto kilka przykładowych pytań:

9. W skali od 1 do 10, od 1 – bardzo niezadowolony, do 10 – bardzo zadowolony, jak oceniasz nasz produkt/[badana cecha] naszego produktu?

10. Czy w skali od 0 do 10, od 0 – bardzo mało prawdopodobne, do 10 – bardzo prawdopodobne, polecił(a)byś nas swoim znajomym lub rodzinie?

Stosowanie pytań otwartych

Pytania te pozwalają respondentom na wpisanie własnych odpowiedzi. Są one trudniejsze do analizy, ale mogą być kopalnią wiedzy o Twoich klientach. Możesz też skorzystać z urządzenia do analizy pytań otwartych.

Oto kilka przykładów pytań otwartych:

11. Czy możesz podzielić się z nami opinią o naszej marce?

12. Czy istnieje sposób, aby poprawić Twoje doświadczenie, gdy przychodzisz do naszego biura lub sklepu?

13. Jakie są Twoje obawy dotyczące naszego produktu?

14. Czy jest coś, co nasi pracownicy mogą zrobić lepiej?

Podsumowanie

Ankieta stanowi doskonały sposób na uzyskanie potrzebnych danych w przypadku analizy satysfakcji klienta. Trudność polega na tym, by zmieścić się w dziesięciu pytaniach, dlatego pytania muszą być starannie dobrane. Czternaście przykładowych pytań przedstawionych w naszym artykule pomoże Ci zwiększyć efektywność Twojego kwestionariusza.

Przeczytaj artykuł:
Angielski – satisfaction survey questions, kliknij tutaj
Portugalski – perguntas questionário de satisfação, kliknij tutaj
Francuski – questions questionnaire de satisfaction, kliknij tutaj
Niemiecki – 14 Fragen für Ihre Kundenzufriedenheitsumfrage, kliknij tutaj

]]>
https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/14-przykladow-pytan-ktore-nalezy-zadac-w-kwestionariuszu-satysfakcji-klienta/feed/ 0
Jak przeprowadzić badania rynku? https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/jak-przeprowadzic-badania-rynku/ https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/jak-przeprowadzic-badania-rynku/#respond Mon, 17 May 2021 13:23:13 +0000 https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/?p=19 Lire la suite »
Jak przeprowadzić badania rynku?
]]>
Badania rynku są podstawowym narzędziem biznesowym, które przyda się każdej firmie produkującej towary lub świadczącej usługi. Sprzedaż produktu lub usługi wymaga prawidłowego zrozumienia potrzeb konsumentów, a także możliwości ich przewidywania. Firmy muszą więc określić rynek, na którym chcą umieścić swoją ofertę. Przeprowadzenie badania jakościowego pokazuje również potencjalnym inwestorom, że firma nie zapuszcza się na nieznane terytorium. Charakter i tendencje w sektorze docelowym, finalni klienci, konkurencja – wszystkie te parametry są brane pod uwagę, aby określić mocne i słabe strony projektu. Jakie są różne rodzaje badań i ich cele? Jakie etapy trzeba zrealizować, aby stworzyć odpowiednie narzędzie analityczne? Jaki jest najlepszy sposób pozyskiwania danych? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i przeprowadź badania najwyższej jakości.

>> Wejdź na stronę Drag’n Survey, aby stworzyć badanie rynku, kliknij tutaj

Cel badań rynku

Niezależnie od tego, czy badania rynku są przeprowadzane przez firmę, która już istnieje, czy też dopiero pragnie rozpocząć działalność, z pewnością przydadzą się do osiągnięcia następujących celów:

  • Przegląd istniejącego rynku: stan obecny, perspektywy na przyszłość, regularna aktywność lub sezonowość, istniejące produkty, innowacje, regulacje, przepisy podatkowe itp.

  • Identyfikacja zwyczajów i potrzeb konsumentów w zakresie stylu życia, konsumpcji lub użytkowania produktu: charakterystyka docelowej grupy klientów (wiek, dochód, obszar geograficzny itp.), motywy zakupu, preferencje itp.

  • Ocena stopnia zadowolenia klientów z produktu lub usługi w celu jego ulepszenia, aby korzystnie wyróżnić się na tle konkurencji: identyfikacja głównych konkurentów (wielkość i obroty firmy, położenie geograficzne, organizacja dystrybucji, polityka handlowa itp.), opinia klientów na temat oferty proponowanej przez konkurencję, możliwość poprawy wizerunku firmy itp.

Ogólnie rzecz biorąc, chodzi więc o to, aby firma upewniła się, że jej projekt jest opłacalny z handlowego punktu widzenia. Nie do pomyślenia byłoby przecież rozpoczęcie działalności w sektorze nierentownym, schyłkowym lub nasyconym konkurencją. Konieczne jest więc uzyskanie jak największej ilości informacji na temat danego sektora oraz przeprowadzenie dokładnej analizy podaży i popytu. Dzięki temu firma może lepiej poznać swój target, podjąć optymalne decyzje marketingowe i zaproponować dostosowaną ofertę.

Różne rodzaje badań rynku

Istnieją cztery rodzaje badań rynku. Metody preferowane to podejście ilościowe i jakościowe.

Ilościowe badania rynku

Metoda ta, zwana również ankietą, odpowiada badaniu numerycznemu opartemu głównie na statystykach dotyczących sektora, gałęzi działalności itp. Do przeprowadzenia ankiety konieczne jest stworzenie kwestionariusza, wyznaczenie grupy osób do których ten kwestionariusz zostanie wysłany, zebranie i przetworzenie odpowiedzi oraz analiza zebranych i sformatowanych danych. Określany jako „ilościowy”, ten rodzaj analizy daje pierwszeństwo badaniu obejmującemu analizę odpowiedzi uzyskanych od szerokiej grupy badanych osób, a nie finezji i szczegółowości zadawanych pytań.

Jakościowe badania rynku

Takie podejście przedkłada jakość nad ilość. Zmniejszając liczbę osób biorących udział w badaniu, możemy zebrać więcej informacji na temat zachowań konsumentów, ich priorytetów, tego, co się im podoba, a co nie, sugerowanych ulepszeń produktu lub usługi itp. W oparciu o rygorystyczny i spersonalizowany kwestionariusz, to dogłębne badanie może być przeprowadzone jedynie na dość małej wyselekcjonowanej grupie osób, która nie jest reprezentacją populacji, tak jak to się dzieje w przypadku podejścia ilościowego.

W badaniach ilościowych odpowiedzi są podane, a badane osoby wskazują na jedną z nich.W badaniach jakościowych odpowiedzi uzyskiwane są od wyselekcjonowanej grupy badanych osób, a badacz nie zakłada z góry jakie one będą. Dzięki temu techniki te umożliwiają dotarcie do nietypowych danych, umożliwiają spojrzeć na analizowane zagadnienie z innej perspektywy.

Badanie rynku na podstawie dokumentów

Jak sama nazwa wskazuje, podejście to opiera się na przeszukiwaniu dokumentów zawierających informacje na temat badanego sektora. Mogą to być raporty branżowe, artykuły i wywiady lub dokumentacja organów zawodowych.

Analiza konkurencji

Badania porównawcze lub analiza porównawcza, określana również jako „benchmark”, co w języku angielskim znaczy „wzorzec” czy „punkt odniesienia”. Metoda ta polega na dokładnym przyjrzeniu się pozycji konkurencji w Internecie, jej ofercie, docelowym klientom itp. Oprócz danych dostępnych w sieci źródłem uprzywilejowanym są również informacje zebrane przez Izbę Przemysłowo-Handlową, obserwatoria gospodarcze lub związki zawodowe. Istotnych informacji może dostarczyć również prasa, a nawet targi lub konferencje związane z danym sektorem. Wreszcie, niezależnie od źródła, konieczne jest sprawdzenie, czy zebrane dane są wiarygodne i stosunkowo aktualne ze względu na szybką ewolucję wszystkich sektorów działalności.

Etapy badań rynku

Niezależnie od wybranej metody, badania rynku muszą być prowadzone w sposób bardzo rygorystyczny. Oto najważniejsze kroki, które należy podjąć, aby przeprowadzić odpowiednią analizę.

1. Określenie celów

Aby prawidłowo przeprowadzić badania rynku, konieczne jest precyzyjne określenie celów firmy. Należy odpowiedzieć sobie na trzy następujące pytania:

  • Jaki jest rynek docelowy i jakie są jego trendy?

  • Do jakich klientów skierowana jest oferta i do jakich kategorii należą klienci?

  • Kim jest konkurencja i jakie jest miejsce twojej firmy w stosunku do konkurencji?

2. Przygotowanie kwestionariusza

Przygotowanie kwestionariusza powinno dotyczyć trzech głównych tematów: charakteru i tendencji w sektorze docelowym, klientów i konkurencji.

Aby dogłębnie zidentyfikować rynek docelowy, należy dokładnie określić jego cechy charakterystyczne: wielkość, wymiar geograficzny (lokalny, krajowy, międzynarodowy), obrót  i sprzedaż, stan (wschodzący, malejący lub szybko rosnący), ostatnie istotne zmiany itp.

Co się zaś tyczy klientów, kwestionariusz musi umożliwić firmie poznanie potrzeb, pragnień i wrażliwości (na jakość, cenę, ilość, itp.) docelowych konsumentów. Konieczne jest zatem określenie ich zwyczajów, sposobu konsumpcji i zachowań nabywczych. Należy również określić region geograficzny na którym firma wpływa na klienta, więc pochodzenie i miejsce zamieszkania klientów są ważnym faktorem. Informacje te pozwolą firmie nadać priorytety przyszłym działaniom w ramach sprzedaży i komunikacji.

Podsumowując, analiza konkurencji pozwala firmom dostosować swoją ofertę do realiów gospodarczych docelowego sektora. Aby to zrobić, należy zidentyfikować nie tylko istniejących konkurentów, ale także tych potencjalnych, którzy mogliby zdobyć część rynku i wpłynąć na całkowitą zmianę strategii Twojej firmy. Chodzi również o zrozumienie konkurencji, ich wizerunku i strategii jaką obrali, aby lepiej zrozumieć powody, dla których ich usługi lub produkty sprzedają się szczególnie dobrze, lub niewystarczająco. Wreszcie, identyfikując swoją przewagę względem konkurencji, tj. mocne strony w zakresie produktów lub marki, Twoja firma będzie w stanie wyróżnić się na tle konkurencji i dotrzeć do swoich klientów docelowych.

3. Zbieranie danych

Zbieranie danych może odbywać się za pomocą jednej z tych dwóch metod: badania terenowego lub badania online.

Badanie terenowe

Metoda ta obejmuje podejście jakościowe i ilościowe. Aby je wdrożyć, należy opracować kwestionariusz zawierający wszystkie trzy przedstawione poniżej elementy:

  • Informacje o badanej osobie: płeć, wiek, miejsce zamieszkania itp.

  • Wizerunek firmy: w jaki sposób tożsamość firmy jest postrzegana z zewnątrz

  • Charakterystyka branży: częstotliwość konsumpcji i jej model

Do zbierania danych może być również konieczne zastosowanie kilku technik badawczych równocześnie, takich jak: obserwacja (ukryta, jawna, uczestnicząca, nieuczestnicząca, kontrolowana, niekontrolowana) ankiety (kwestionariusze przeprowadzane wśród wybranej grupy osób) lub wywiady (indywidualne lub grupowe).

Badanie online

Rozwiązanie to, preferowane przez większość firm, jest idealne do szybkiego zebrania konkretnych danych na temat rzeczywistego potencjału przedsiębiorstwa. Rozpowszechnienie kwestionariusza w mediach społecznościowych, na forach, blogach lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pozwala dotrzeć do większej grupy konsumentów z większego obszaru geograficznego. Ponadto anonimowy charakter kwestionariuszy internetowych znacznie zmniejsza tendencyjność oraz margines błędu, występujące w tradycyjnych badaniach. Nie ulega wątpliwości, że w tym bezosobowym środowisku respondenci są bardziej krytyczni i łatwiej wyrażają swoją opinię niż w przypadku kwestionariusza przeprowadzanego twarzą w twarz.

4. Analiza danych

Wyniki ankiet mogą dostarczyć Ci konkretnych sposobów na optymalizację Twojego produktu, usługi lub oferty. W tym celu, po wypełnieniu kwestionariuszy i zebraniu odpowiedzi, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy danych. Aby wyniki były bardziej czytelne, można przedstawić je w formie wykresów, tabel lub statystyk. Analiza wyników pozwala na określenie wielkości i atrakcyjności rynku, mocnych i słabych stron konkurentów oraz pomaga w wybraniu strategii, jaką należy przyjąć.

Wielkość i atrakcyjność rynku docelowego

Aby ocenić atrakcyjność handlową rynku, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: jego wartość (wielkość rynku i stopa wzrostu), jego dostępność (sieci, klimat społeczny i polityczny, prawodawstwo itp.) oraz gęstość konkurencji (poziom cen, liczba konkurentów obecnych na rynku, wielkość firm i ich staż itp.)

Mocne i słabe strony konkurencji

Aby obiektywnie ocenić konkurencję, należy skoncentrować się na różnych elementach, które ją charakteryzują: ich celach, ofercie dla klientów, miejscu na rynku, strategiach marketingowych i komunikacyjnych, kanałach dystrybucji, ich możliwościach, zasobach finansowych, strategiach przez nie używanych  itp. Dzięki dokładniejszemu określeniu mocnych i słabych stron konkurentów firma dowiaduje się, czy i na jakich warunkach jest w stanie zapewnić sobie miejsce w docelowym sektorze.

Najbardziej odpowiednia strategia penetracji rynku docelowego

Analiza wyników prowadzi do wyboru najlepszej istniejącej strategii w celu dotarcia do sektora docelowego:

  • Zróżnicowanie odgórne: firma oferuje ofertę premium w celu wyróżnienia się, tj. ofertę, która jest droższa od konkurencji, ale zapewnia klientom wyższą wartość.

  • Różnicowanie oddolne: firma proponuje swoim klientom tanią ofertę, o niższej jakości niż konkurencja, ale również tańszą.

  • Dominacja kosztowa: firma proponuje ofertę równoważną do oferty konkurentów, ale lepiej kontroluje koszty, aby uzyskać wyższą rentowność niż konkurencja.

  • Strategia niszowa: firma koncentruje się na określonym segmencie sektora, proponując ekskluzywną ofertę.

  • Strategia przełomowej innowacji: firma dokonuje przełomu technologicznego lub ekonomicznego, który mogą wpłynąć na cały sektor gospodarki

5. Zredagowanie sprawozdania podsumowującego badania rynku

Dokument ten powinien przedstawiać, w sposób jasny i uporządkowany, wyniki badania i rekomendacje dla rynku docelowego. Pozwala on na wyciągnięcie konkretnych wniosków, które będą sprzyjać wdrożeniu odpowiedniej i spójnej strategii marketingowej. Można również w nim zawrzeć prezentację projektu biznesowego i sektora docelowego oraz podsumowanie oceniające komercyjną wykonalność projektu i kierunki, które należy rozważyć. Uzyskane wyniki można przedstawić poprzez wyróżnienie następujących części:

  • Rynek: ta część przedstawia stan branży docelowej i jej perspektywy na przyszłość. Uwzględnia również obowiązujące regulacje lub przepisy podatkowe, wszelkie innowacje oraz ciągły lub nieciągły charakter sektora (regularny lub sezonowy).

  • Popyt: ta część koncentruje się na charakterystyce docelowej klienteli (obszar geograficzny, dochody, wiek, zwyczaje konsumpcyjne, potrzeby itp.)

  • Oferta: w tej części dokonuje się podsumowania podobnych usług lub produktów obecnych w sektorze docelowym oraz tożsamości obecnych konkurentów (wielkość i obroty przedsiębiorstwa, obszar geograficzny, mocne i słabe strony, relacje z konsumentami, ewolucja itp.)

  • Dostawcy: w tej sekcji chodzi o przedstawienie: potencjalnych dostawców, świadczonych usług,  produktów oraz ogólnych warunków  sprzedaży.

  • Szanse i zagrożenia: ta część jasno określa czynniki zewnętrzne w stosunku do projektu, które mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na działalność firmy (innowacje, zmiany w zwyczajach konsumentów, klimat polityczny, regulacje i prawodawstwo, itp.)

Ważne jest, aby podczas redagowania sprawozdania, zwrócić uwagę na kluczowe dane liczbowe, aby moc skorzystać z efektywnej i wpływowej lektury wykonanych badań rynkowych. Dzięki temu firma może uzyskać dostęp do jasnej i realistycznej wizji otoczenia, w który dziala lub będzie działać.

Zalety kwestionariusza online w badaniach rynku

Analiza rynku online jest pozytywnym odejściem od klasycznego badania, ponieważ komputerowe przetwarzanie danych oferuje wiele możliwości. Wykorzystywane przez firmy, badania rynku online mają wiele zalet:

  • Swoboda wypowiedzi: ponieważ respondent może wyrazić swoją opinię anonimowo, jest bardziej szczery i nie ma tu ryzyka, że obecność ankietera będzie miała na niego wpływ. Ponadto, użytkownik może sam zadecydować, kiedy chce wziąć udział w ankiecie i poświęcić czas na wyrażenie swoich opinii. Co wygodniejsze, ankieta online nie stawia respondenta w destabilizującej, a nawet nieprzyjemnej sytuacji, która często powoduje stres.

  • Oszczędność czasu: kwestionariusz jest wysyłany za pomocą kilku kliknięć, a odpowiedzi mogą być zbierane w czasie rzeczywistym. Tysiące konsumentów może jednocześnie odpowiadać na ten sam kwestionariusz i w ten sposób zaspokoić potrzeby firm, w przeciwieństwie do tradycyjnych ankiet bezpośrednich lub telefonicznych, które wymagają skomplikowanej organizacji i są szczególnie czasochłonne.

  • Dystrybucja na dużą skalę: dzięki Internetowi istnieje wiele możliwości dystrybucji kwestionariusza. Ankieta może być: wysyłana pocztą elektroniczną, umieszczona na portalach społecznościowych lub forach, integrowana na stronach internetowych – metoda dystrybucji może być wybrana w zależności od celu. Ankieta może zostać szybko wysyłana w dowolne miejsce na świecie. Nie ma tu żadnych granic. Umożliwia również dotarcie do konsumentów, do których trudno jest dotrzeć tradycyjnymi kanałami (telefon, chodzenie od drzwi do drzwi).

  • Obniżone koszty: kwestionariusze online nie wymagają zatrudniania ani szkolenia ankieterów. Ponadto, firma nie musi drukować formularzy, co dodatkowo obniża koszty.

  • Ograniczenie błędów: ponieważ odpowiedzi są zbierane elektronicznie, możliwość wystąpienia błędów jest znacznie ograniczona, zarówno dla ankietera, jak i dla respondenta, który ma niezbędny czas, aby w pełni zrozumieć i odpowiedzieć na każde pytanie.

  • Adaptacja do nowych zastosowań: ankieta online odpowiada na nowe zwyczaje konsumentów, którzy nieustannie korzystają ze smartfonów i komputerów i pozwala być na bieżąco z obecnymi trendami.

  • Możliwość włączenia obrazów, dźwięków lub filmów: dodanie różnych elementów audiowizualnych prawdopodobnie zwiększy potencjał oddziaływania na ankietowicza.

  • Automatyczna personalizacja: możliwość  użycia w kwestionariuszu « conditional branching » funkcji, która w zależności od udzielonej odpowiedzi, odeśle ankietowicza do odpowiedniego pytania. Na przykład: pytanie pierwsze określa płeć odpowiadającego, w przypadku gdy udzielono odpowiedzi kobieta, osoba ta odesłana jest do pytania numer 2, 4 a następnie 6, w przeciwnym przypadku gdy udzielono odpowiedzi mężczyzna, osoba ta odesłana jest do pytania numer 3, 5 a następnie 7 .
]]>
https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/jak-przeprowadzic-badania-rynku/feed/ 0
Pytania otwarte, zamknięte i mieszane https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/pytania-otwarte-zamkniete-i-mieszane/ https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/pytania-otwarte-zamkniete-i-mieszane/#respond Mon, 17 May 2021 12:33:58 +0000 https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/?p=11 Lire la suite »
Pytania otwarte, zamknięte i mieszane
]]>
Przed zredagowaniem pytań do ankiety online należy ustalić format, jaki chcemy zastosować. Pytania mogą być otwarte, zamknięte lub mieszane. Każde z nich ma swoje ograniczenia i zalety. Wybór zależy również od sposobu przetwarzania danych, który zastosujesz.

Niniejszy artykuł przedstawia charakterystykę tego typu pytań oraz sposób ich wykorzystania w ankiecie.

>> Aby odkryć Drag’n Survey i stworzyć kwestionariusz online, kliknij tutaj

Pytania otwarte

Pytania otwarte stosuje się w przypadku, gdy nie chcemy sugerować odpowiedzi. Respondenci mogą swobodnie wpisać swoją odpowiedź w puste, przewidziane w tym celu, pole. Aby skrócić długość tekstu i ułatwić analizę wyników, możliwe jest wprowadzenie ograniczenia liczby znaków.

Główną wadą metody pytań otwartych jest sposób zbierania i przetwarzania danych. Jednak dzięki modułom sztucznej inteligencji możliwe jest obecnie szybkie przetwarzanie dużej ilości tekstu. Dane są prezentowane w formie chmury słów kluczowych. Ponadto, w przypadku badań satysfakcji, moduł AI bezpośrednio tworzy ogólny trend satysfakcji i proponuje chmurę słów kluczowych dla każdego wskaźnika (pozytywny, negatywny).

Zalety pytań otwartych

Przy tworzeniu kwestionariusza online, pytania otwarte niekoniecznie zachęcają respondentów do wypowiadania się na dany temat. Dlatego też możliwe jest wprowadzenie opcji pytań obowiązkowych. Aby uzyskać wysoki wskaźnik odpowiedzi, nie należy umieszczać zbyt wielu pustych pól.

Puste pole daje respondentom możliwość swobodnego wypowiedzenia się na dany temat. Dzięki temu możemy poznać schematy myślowe poszczególnych uczestników ankiety, pozwalające zidentyfikować powstawanie nowych praktyk, czy nowych nurtów opinii.

Puste pole pozwala uzyskać wyczerpujące informacje.

Istnieje jednak pewne ryzyko. Pytania otwarta mogą powodować udzielanie powierzchownych odpowiedzi. Respondent może bowiem ulec pokusie, by nie poświęcać czasu na zastanowienie się nad pytaniem i udzielić pierwszej odpowiedzi, jaka przyjdzie mu do głowy.

Kiedy zadawać pytania otwarte?

Zaproponowanie pustego pola pozwala respondentowi na pełną swobodę wyrażenia swojej opinii bez sugerowania z góry ustalonej odpowiedzi. Ponadto, puste pole pozwala na udzielanie spontanicznych odpowiedzi.

Celem zastosowania pustego pola jest uzyskanie szczegółowych informacji o dowolnej tematyce, zbadać aktualne tendencje na rynku. Na przykład, pytania otwarte mogą być stosowane do badań opinii i odczuć na temat danego zagadnienia.

Stosuje się je wtedy, gdy zastosowanie pytań zamkniętych nie jest możliwe, ponieważ oferują one zbyt wiele możliwych odpowiedzi.

Pytania otwarte są dobrym wyborem, gdy chcemy zaklasyfikować respondentów do kategorii, która nie znalazłaby się na liście w przypadku pytań zamkniętych. Na przykład, nomenklatura kategorii społeczno-zawodowych może czasami być niewystarczająca do sklasyfikowania danej osoby.

Pytania zamknięte

Pytania zamknięte stosuje się, gdy chcemy zaproponować listę odpowiedzi.

Ważne jest prawidłowe opracowanie listy odpowiedzi. Musi być wyczerpująca i stanowić zrównoważoną całość. Respondent musi być w stanie wypowiedzieć się na dany temat. Ponadto, konieczne jest zapewnienie jednorodnych modalności odpowiedzi. Aby tak się stało, wszystkie proponowane odpowiedzi muszą podlegać tej samej logice. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, istnieje ryzyko uzyskania rozbieżnych i niespójnych odpowiedzi.

Zalety pytań zamkniętych

Stosowanie pytań zamkniętych upraszcza przetwarzanie uzyskanych odpowiedzi. Oprogramowanie do ankiet online pozwala na przeglądanie wyników w czasie rzeczywistym i wyświetlanie informacji w formie procentów i wykresów.

Wybór odpowiedzi jest uproszczony. Pomaga to ograniczyć odsetek osób rezygnujących z ich udzielenia.

Kiedy zadawać pytania zamknięte?

Pytania zamknięte stosuje się, aby wygenerować dane do analiz statystycznych (np. 75% respondentów, którzy odpowiedzieli „nie” na pytanie nr 16, odpowiedziało „tak” na pytanie nr 24).

Stosujemy je, gdy chcemy w prosty sposób zbierać i analizować dane, przeprowadzić wywiad z dużą liczbą osób, lub gdy spontaniczne odpowiedzi nie są pożądane.

Istnieje wiele rodzajów pytań zamkniętych, takich jak skale pomiarowe (Likert, Osgood…).

Pytania mieszane

Pytania mieszane stosuje się, gdy chcemy zaproponować respondentom listę odpowiedzi z możliwością swobodnej wypowiedzi za pomocą pustego pola. Jest to na ogół pole oznaczone jako „inne”.

Ułatwia to zbieranie i analizę wyników oraz daje możliwość identyfikacji opinii i zachowań, które nie znalazły się w proponowanych odpowiedziach. Metoda ta ma jednakże te same wady, co technika pustego pola – niektóre osoby mogą mieć trudności ze swobodnym wyrażeniem swojej opinii.

Pytania mieszane powinno stosować się, gdy ważne jest, aby nie pominąć trudnych do zidentyfikowania niuansów lub ograniczyć listę odpowiedzi.

Przeczytaj artykuł:
Francuski – Les questions ouvertes, fermées et mixtes, kliknij tutaj
Portugalski – Perguntas abertas, fechadas e mistas, kliknij tutaj
Niemiecki – Offene, geschlossene und halboffene Fragen, kliknij tutaj

]]>
https://www.dragnsurvey.com/blog/pl/pytania-otwarte-zamkniete-i-mieszane/feed/ 0